Muzyczne sklepy zajmujące się sprzedażą bębnów mają w swojej ofercie mnóstwo rozmaitych wariantów. Wśród nich znajdują się nadal mniej popularne bongosy. Charakteryzują się one podwójną budową, na którą składają się dwa odrębne instrumenty o różnych wymiarach, lecz podobnych kształtach. Dzięki temu generowane uderzenia mogą pełnić rolę samodzielnego tła muzycznego pod wokal czy też w formie instrumentalnej.

Czym się kierować przy wyborze bongosów?

Rynek oferuje szeroką gamę tego typu bębnów. Ważne jest, aby prócz nabywania umiejętności rytmicznych instrument był prosty w eksploatacji. Przymierzając się do zakupu bongosów, warto zwrócić uwagę na następujące cechy:

  • Rozmiar – od niego zależy wygoda utrzymania instrumentu oraz intensywność wydawanego dźwięku. Dostępne wysokości kształtują się od 14 cm do 20 cm. Średnica poszczególnych bębnów wpływa na ogólną szerokość instrumentu. Mniejszy ma zazwyczaj od 12 cm do 15 cm, natomiast większy – do 16 cm do 20 cm. Gabaryty należy dobierać do wzrostu użytkownika.
  • Naciąg – najbardziej popularny materiał, z jakiego są wykonane bębny to skóra naturalna (przeważnie z bawoła), którą cechuje duża elastyczność oraz wytrzymałość. Przed zakupem należy dobrze sprawdzić, czy materiał nie jest uszkodzony lub przetarty, gdyż to znacznie mogłoby obniżyć żywotność instrumentu.
  • Korpus – wykonany jest zazwyczaj z dobrej jakości drewna kauczukowca. Warto zwrócić uwagę, czy na jego powierzchni nie ma dziur bądź też innych uszkodzeń.
  • Obręcz z zaciskami – mają za zadanie trzymać naciągniętą skórę oraz ułatwiać strojenie bongosów. Ważne jest, aby w zestawie był klucz do samodzielnego demontażu membrany bez możliwości uszkodzenia obręczy i zacisków.
  • Fason – najprostsze wykonanie charakteryzuje się gładkimi, drewnianymi ściankami oraz skórzaną membraną. Użytkownicy przywiązujący wagę do walorów wizualnych mogą poszukać bardziej wyszukanych modeli (np. ręcznie malowanych lub zdobionych).