Słysząc nazwę kij deszczowy na myśl przychodzić może szaman z magicznym przyrządem proszący o deszcz i myśl ta nie jest błędna. Omawiany tutaj instrument o nazwie kij deszczowy mianowicie kiedyś służył w takich celach, jednak o tym trochę później. Dla każdego muzyka dźwięk kija deszczowego jest czymś wyjątkowym i niepowtarzalnym. Jak jest zbudowany? Skąd pochodzi? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Budowa kija deszczowego

Instrument zazwyczaj zbudowany jest z drewnianej czy bambusowej tuby wypełnionej dobrze wysuszonymi nasionami lub kamieniami. Na całej długości wewnątrz kija deszczowego znajdują się kolce lub metalowe pręciki, które mają stwarzać wrażenie padającego deszczu czy poruszających się koron drzew. Od długości instrumentu zależy wysokość dźwięku, jaki będzie wydawał. Kije deszczowe są zazwyczaj ręcznie malowane, co służy jako element ozdobny.

Pochodzenie

Kij deszczowy jest oryginalnym instrumentem wywodzącym się z dwóch kultur, mowa tutaj o kulturze azteckiej i afrykańskiej. Ludy te wierzyły w magiczne działanie kija deszczowego, który był używany przez szamanów błagających swoich bogów o deszcz. Legenda instrumentu głosi, że wymyślił go szaman z Chile podczas długotrwałej suszy. Dźwięk kija deszczowego wykorzystywany był zazwyczaj jako tło do bębnów czy innych instrumentów.

kij deszczowy

Kij deszczowy w XXI wieku

Kij deszczowy, co może wywołać zdziwienie, używany jest również w dzisiejszych czasach. Instrument wykorzystywany jest np. przez zespoły folkowe, folkowo-rockowe lub punk rockowe. Kij deszczowy można również spotkać przy poezji śpiewanej.