Instrumenty melodyczne to grupa instrumentów, na których muzycy mogą wygrywać rytm i melodię. Z kolei instrumenty niemelodyczne to takie, na których muzycy wygrywają tylko rytm. Dodatkową grupą są perkusjonalia, do tej grupy zaliczyć można instrumenty, które nadają utworom dynamiki i służą do wypełniania tła danej melodii.

Przykłady instrumentów melodycznych i instrumentów niemelodycznych

Do grupy instrumentów melodycznych zaliczyć można ksylofon, wibrafon, dzwonki chromatyczne czy też dzwony rurowe i kotły. Instrumentami niemelodycznymi są: werbel, tamburyn, talerze, marakasy, bongosy, trójkąt. Natomiast do grupy perkusjonalii zaliczyć można: grzechotki, shakery, klawesy czy kalimby.

Dlaczego wykorzystuje się tego typu instrumenty?

Zarówno instrumenty melodyczne, instrumenty niemelodyczne jak i perkusjonalia to rodzaj instrumentów, które znacznie ubarwiają dany utwór. Nadają melodii oryginalności i pomagają zagrać ciekawy utwór, jedyny w swoim rodzaju. Bardzo często są to przedmioty wykorzystywane przez lokalne grupy etniczne, dla których niektóre urządzenia grające są ich cechą charakterystyczną. Jedna rzecz łączy powyższe instrumenty. Są one wykonane w bardzo prosty sposób, jednak ich możliwości wydawania przeróżnych dźwięków są ogromne. Dodać też trzeba, że nauka na niektórych tych instrumentach jest bardzo żmudnym, trudnym i długotrwałym procesem. Dlatego też nie należy lekceważyć grupy tych właśnie instrumentów muzycznych i traktować ich znacznie niepoważnie, jak robią to niektóre osoby.

Instrumenty melodyczne i niemelodyczne dostępne na https://drumcenter.pl/pl/navigation/perkusjonalia-378.html