Dobre, a raczej wzorowe filmy składają się z wielu ważnych czynników. Niezwykłe aktorstwo i reżyseria, strona wizualna i montaż. Integralną częścią filmu jest dźwięk i jego montaż, a także oryginalny soundtrack czyli ścieżka dźwiękowa, do której zalicza się muzykę ilustracyjną oraz samodzielne utwory i piosenki z filmu. Niebanalna oprawa muzyczna niekiedy stanowi najważniejszą część filmu.

O muzyce i muzykach

Kiedy reżyserzy przenoszą na srebrny ekran historie dotyczące muzyków lub nierzadko gwiazd sceny muzycznej, soundtrack nie może się obyć bez kompozycji bohatera filmu. Soundtrack winyle z filmu „Bohemian Rapsody” musi wszak rozbrzmiewać utworami kultowej grupy Queen. Bywa i tak, że gwiazdy muzyki same występują w przebojowych filmach, co możemy powiedzieć o Dawidzie Bowie czy Madonnie.

Ostatni przykład to Lady Gaga, która brawurowo zagrała w filmie „Narodziny Gwiazdy” partnerując Bradleyowi Cooperowi. Film zyskał Oscary, a miłośnicy muzyki filmowej niebanalny krążek z niezwykłymi kompozycjami. Niezwykle ciekawa jest także ścieżka dźwiękowa do obrazu „Rocketman” traktującym o Eltonie Johnie.

Prawdziwe perełki

Nie można zaprzeczyć, że wiele przeciętnych filmów zostało wyniesionych na wyższy poziom z powodu fantastycznej ścieżki dźwiękowej. Muzyka filmowa przerosła obraz. W tej sytuacji zakup wydaje się trafionym pomysłem.

Warto dodać, że niektóre kompozycje niejako „oderwały się” od filmów i egzystują jako samodzielne utwory. Przy okazji muzyki filmowej wypromowały się wielkie gwiazdy, których początków muzycznych można szukać w soundtrackach.