Materiał z jakiego zbudowane są czynele wpływa na brzmienie i wytrzymałość instrumentu. Użycie różnego rodzaju budulca wpływa również na cenę talerzy perkusyjnych. Wybór odpowiedniego instrumentu zależy od jego przeznaczenia i potrzeb konsumenta.

Mosiądz

Istnieje kilka materiałów, które służą do produkcji talerzy perkusyjnych. Najgorszym jakościowo jest mosiądz. Przy jego użyciu powstają talerze niskobudżetowe. Z uwagi na dużą zawartość cynku, czynele tego typu cechują się dużą wytrzymałością. Są doskonałym wyborem dla początkujących muzyków oraz jako uzupełnienie instrumentu ćwiczebnego, z uwagi na swoją wytrzymałość i niską cenę.

Brąz B8

Ten rodzaj materiału jest powszechnie stosowany w produkcji talerzy perkusyjnych. Budulec ten nie cechuje się aż tak dużą wytrzymałością jak mosiądz, ale oferuje lepszą jakość brzmienia. W skutek specjalnej obróbki produkcyjnej czynele z brązu B8 mogą kwalifikować się jako zawodowe.

Brąz B20

Talerze perkusyjne utworzone z tego stopu brązu są najuboższe w cynę, co za tym idzie najmniej wytrzymałe na tle mosiężnych czy tych wykonanych z brązu B8. Brąz B20 charakteryzuje się jednak niezwykle jakościowym brzmieniem, które docenią profesjonalni i średnio zaawansowani muzycy. Gra na tego typu czynelach wymaga odpowiedniej techniki, w przeciwnym razie instrument może ulec pęknięciu.

Pośrednie stopy brązu

Na rynku można spotkać również talerze produkowane ze stopów brązu B10 czy B12. Stanowią one pewnego rodzaju złoty środek między B8 i B20. Są idealne dla muzyków których nie satysfakcjonuje brzmienie brązu B8, ale wciąż nie czują się na siłach, by grać na talerzach z brązu B20.