Każdy, kto choć raz obejrzał film „Whiplash”, na pewno był pod wrażeniem umiejętności muzycznych głównego bohatera – perkusisty. Dlaczego taki nacisk był położony właśnie na tego członka zespołu? Ponieważ to perkusista powinien trzymać rytm i tempo. Dobrego perkusistę można poznać właśnie po doskonałej technice, umiejętności poruszania się w różnych stylach, oryginalności. Dobry perkusista zna swój zespół instrumentów jak nikt inny.

Czym jest perkusja?

Ogólnie rzecz ujmując perkusją nazywa się zespół instrumentów, dobranych w zależności od rodzaju granej muzyki. Podstawowy zestaw perkusji tworzą:

– bęben basowy, zwany również stopą lub centralką,

– werbel – mały bęben,

– tom-tomy – półkotły,

– floor-tom – kocioł,

– talerze – czynele

– hi-hat – dwa talerze na jednym statywie.

Jak zostać perkusistą?

Po nabyciu metronomu, nauce nut oraz podstawowych zasad gry, po wynajęciu nauczyciela i znalezieniu studia, przychodzi decyzja o zakupie sprzętu. Jest to o tyle istotne, że bycie dobrym perkusistą wymaga nieustannych ćwiczeń i powtórzeń. Zakup zestawu instrumentów to niemały wydatek. Dlatego warto zorientować się w dostawcach na rynku, wybrać sprawdzonego producenta, którego produkty są nie tylko wysokiej jakości, ale i w przystępnych cenach. Zaawansowany czy początkujący muzyk powinien zapoznać się z ofertą Stagg – belgijskiego producenta, który od lat dostarcza na rynek muzyczny instrumenty i akcesoria. Bogata oferta Stagg pozwoli na dobranie podstawowego zestawu perkusyjnego oraz na jego rozbudowę w późniejszym okresie.