Instrumenty ludowe od wieków przenikały z powszechnego użytkowania do sztuki muzycznej. Widać to chociażby na przykładzie takich instumentów, jak np. fletnia Pana, czy też fujarka. Zależność taka obecna była i jest praktycznie we wszystkich zorganizowanych kulturach, także pozornie prymitywnych, jak chociażby w przypadku tubylczych kultur afrykańskich. To właśnie od tych społeczności pochodzi djembe – prosty, acz niezwykle efektowny instrument bębnowy.

Zachód Afryki wyznacza kierunek

Djembe (https://drumcenter.pl/pol_m_Perkusjonalia_djembe-424.html) jest niezwykle prostym w swej budowie, jednomembranowym bębnem. Produkuje się go z lokalnych, afrykańskich gatunków drewna, formowanych w kształt kielicha, pokrytego z wierzchu membraną, tradycyjnie wytwarzaną z koziej skóry. Dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów dźwięk jest unikalny i nieporównywalny z żadnym innym instrumentem. Walory djembe doceniane są na całym świecie, gdzie instrument zawędrował z Afryki wraz z postępującą globalizacją.

Polskie oblicze djembe

Nie można zapomnieć również i o wykorzystaniu tego instrumentu także na polskiej ziemi. Polscy muzycy od zawsze byli otwarci na instrumenty pochodzące z innych rejonów globu. Zwłaszcza subkultura reggae z chęcią sięgała po takie rozwiązania, w tym właśnie po djembe. Brzmienie tego instrumentu doskonale wpisuje się w specyfikę tej muzyki, toteż można go usłyszeć na niezliczonych płytach wykonawców z tego kręgu muzycznego, gdzie bardzo wyraźnie go słychać.