Muzyka klasyczna w tym muzyka operowa – wszystko na winylach

Opera naprawdę wystartowała około 15 wieku, kiedy kompozytorzy tacy jak Giovanni Palestrina, Francesco Landini i Orlando Gibbons stworzyli szereg oper, które miały wielki wpływ na przyszłe opery. Opery te były bardzo popularne, a w całej Europie powstawały liczne produkcje.

Kiedy ruszyła muzyka operowa?

W XVI wieku gatunek opery rozszerzył się jeszcze bardziej, dzięki słynnej operze Antonio Neri „Didone”. Didone była tragedią osadzoną w czasach wojny trojańskiej, a wkrótce potem na scenę wkroczyły inne słynne opery, takie jak Selva grossa Monteverde’a. Przez następne stulecie opera nadal się rozwijała, a nowi kompozytorzy, tacy jak Claudio Monteverde i Giovanni Gabrieli, eksperymentowali z formami muzycznymi i stworzyli wiele ważnych oper. Pod koniec XVII wieku opera stała się bardzo popularną formą sztuki i miała duży wpływ na kompozytorów, którzy tworzyli nowe formy muzyczne.

Utwory z tych wczesnych lat doskonale sprawdziły się na płytach winylowych https://winylownia.pl/pl/menu/muzyka/plyty-winylowe/klasyka-opera-194.html. Są ciekawe, interesujące i co ważne, mają szansę być bardzo praktyczne w stosunku do tego, co faktycznie oferują sklepy muzyczne

XVI-wieczna opera – dostępne utwory na płytach winylowych

Opera przeżyła okres wzrostu i dobrobytu w XVI wieku, dzięki popularności opery seria, formy opery, która była bardzo melodramatyczna i realistyczna w naturze. Opera seria, która w dużej mierze była dziełem Claudia Monteverde, była połączeniem opery i recytatywów. Opery seria miały często charakter historyczny, a ich akcja rozgrywała się często w odległej przeszłości.

Po stylu opera seria nastąpiła opera seria, która była jeszcze bardziej melodramatyczna i realistyczna, oraz opera seria britannica, która była bardziej komediową i mniej realistyczną wersją gatunku.

Opera cieszyła się również dużą popularnością w XVII wieku, a w XVIII wieku przeżyła kolejny wielki okres wzrostu i dobrobytu, do jej rozwoju przyczyniło się wielu słynnych kompozytorów, takich jak George Frideric Handel i Christoph Willibald Gluck.

Tego typu utwory muszą być bardzo praktyczne i co ważne, są one także dostępne na płytach winylowych. Ważne jest, aby pojawiały się one faktycznie dla konkretnego użytkownika. Wiele osób pragnie słuchać tego typu muzyki, która na winylach stale zyskuje na popularności.