Young Igi znany także jako Igor Ośmiałowski to urodzony 17 listopada 1999 polski autor tekstów specjalizujący się w muzyce trap. Mimo swojego młodego wieku współpracował już z bardzo cenionymi i znanymi nazwiskami polskiej sceny hip hop, takimi jak chociażby Szpaku, Peja, Quebonafide czy Kizo.

Od solowych konfetti po rzucanie worków w tłum z OIO

W październiku 2018 roku premierę miała pierwsza oficjalna płyta niespełna dwudziestego wtedy rapera pt. „Konfetti”. Album wdrapał się aż na szóste miejsca Polskiej listy sprzedaży – OLiS, co było wielkim sukcesem Young Igi’ego. W 2019 roku ukazał się drugi album pt. „Skan myśli”, który na wspomnianej liście zatrzymał się na miejscu 5, przebijając o jedno oczko osiągnięcie z przed roku. Obie płyty sprzedały się w nakładzie większym niż 15 tysięcy egzemplarzy dzięki czemu pokryły się złotem. W 2021 artysta wszedł w kolaborację razem z raperami Otsochodzi i Okim owocem czego była grupa OIO.

Progres oraz dorosłość efektem ponad trzyletniej przerwy

Nowy album Young Igi wydał w listopadzie w 2022 roku. „Notatki z marginesu” (zobacz w Preorder) to trzeci solowy album artysty, który okazał się ponad trzy lata po ostatnim indywidualnym krążku rapera. Płyta charakteryzuje się refleksyjnością oraz bardzo dużą dojrzałością artysty w sposobie patrzenia na własną twórczość. Szczególnie dużą popularnością cieszył się utwór „Małe krople”, który jako pierwszy zapowiadała nowy album Young Igi’ego.

Płyta „Notatki z marginesu” jest niepodważalny dowodem na to, że ostatnie trzy lata bez solowej płyty rapera nie było zmarnowanym czasem, ponieważ płyta zrobiona jest na bardzo wysokim poziomie i świadczy o wielkim progresie rapera.