Darbuka to bęben kielichowy, wykorzystywany głównie w tworzeniu muzyki pochodzącej z Bliskiego Wschodu. Pozwala uzyskać ciekawy, rytmiczny efekt muzyczny.

Z czego wykonany jest bęben?

Dawniej – korpus instrumentu wykonywany był z materiału ceramicznego. Naciąg stanowiła dobrej jakości skóra rybia lub koźla. Obecnie jednak odchodzi się od tego. W dzisiejszych darbukach wykorzystuje się plastikowe membrany i korpusy stworzone na bazie mosiądzu lub aluminium.

Wśród metalowych bębnów kielichowych można wskazać prostsze modele egipskie, które cechują zaokrąglone brzegi, oraz tureckie, wyposażone w zewnętrzny system strojenia.

Jak brzmi ten instrument?

Jego brzmienie jest bardzo donośne. Każdy, kto choć raz go usłyszał, z pewnością zapamięta ten niezwykły dźwięk na zawsze.

Umiejętność gry na darbuce nie należy do najłatwiejszych i wymaga sporej praktyki. Choć wydawać by się mogło, że to gra na bębnie jak każda inna, nie do końca tak jest. Wymaga ona dużej praktyki i znajomości tematu, a także doskonałego wyczucia rytmu.

Dobór bębna do indywidualnych potrzeb

Kupując taki instrument, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość jego wykonania. Jeśli plastik membrany będzie zbyt cienki i wykonany z niskiej jakości materiału – z pewnością szybko ulegnie uszkodzeniu. Taki instrument będzie również oferował gorszej jakości dźwięk, który zamiast dodawać utworom uroku – wywoła odwrotny efekt. 

W miarę możliwości – warto wypróbować sprzęt w sklepie przed zakupem. To pozwoli zyskać pewność, że jest odpowiedni.

Bęben darbuka dostępny pod adresem: https://drumcenter.pl/pl/menu/perkusjonalia/darabuki-doumbeki-880.html