Ksylofony to instrumenty, które są podstawowym narzędziem w procesie edukacji młodych adeptów gry na perkusji. Najczęściej są stosowane w szkołach muzycznych na różnych etapach edukacji. Niech jednak nikogo nie zwiedzie ich prosta budowa, która przypomina cymbałki lub dzwonki szkolne. Tak naprawdę jest to skomplikowany i bardzo precyzyjny instrument, który wymaga wiele cierpliwości oraz lat nauki, by posiąść umiejętność okiełznania go. Na co powinny zwrócić uwagę osoby, które chcą zakupić ksylofon?

Ile może kosztować ksylofon?

Trzeba wiedzieć, że cena ksylofonu potrafi być bardzo różna i wahać się w granicach od kilku tysięcy do nawet 25000 zł. Trzeba wiedzieć, że ksylofon zawsze wykonywany jest z egzotycznego drewna – oczywiście, im cenniejszy surowiec, tym wyższa cena gotowego instrumentu. Na szczęście w sklepach muzycznych dostępne są różne opcje budżetowe i osoby, które chcą zakupić instrument służący jedynie do nauki gry na perkusji, mogą wybierać spośród modeli z tańszych półek cenowych. Warto jednak zdecydować się na producenta, który posiada dobre opinie i uznanie na polskim rynku muzycznym – zyskuje się wtedy gwarancję, że cały proces zakupu ksylofonu przebiegnie bezproblemowo i sprawnie.

Jaki ksylofon wybrać?

Trzeba wiedzieć, że polskie szkoły muzyczne korzystają zazwyczaj z ksylofonów o skali 3,5 oktawy. Jeśli chodzi o tańsze instrumenty, to doskonale sprawdzają się one w domach kultury, w szkołach muzycznych czy też amatorskich studiach nagrań. Z kolei te, które osiągają ceny kilkunastu tysięcy złotych to w pełni profesjonalne instrumenty, używane na polskich scenach muzycznych, w profesjonalnych operach i filharmoniach.