Czy Kękę to twórca dla osób starych?

Kękę czyli Piotr Dominik Siara, to 39-letni raper pochodzący z Radomia. Przez wiele lat działał w raperskim podziemiu, nagrywając kawałki w m.in projekcie BOAs. Tworzył różne rzeczy, a jego ciekawa stylistyka i silny przekaz, trafiały do słuchaczy, dzięki czemu później podpisał kontrakt z wytwórnią Prosto.

Początki twórczości Kękę

Raper miał duże problemy z używkami, jak sam mówi „Ciągów alkoholowo-narkotykowych miałem setki”, więc nie ma co się dziwić, że jego pierwsze utwory były “moczone” w alkoholu. Jednak Kękę bardzo chciał z tym skończyć. Więc tak jak pierwsze solo raczej nie było pisane na trzeźwo, tak już w trzecim całkowicie się ze sobą rozliczył.

Albumy Kękę i ewolucja twórcza rapera

Płyty Kękę są różne – jedne lżejsze, inne cięższe. Ogólnie starały się docierać do raczej uniwersalnego odbiorcy. Jednak kolejne płyty Kękę były już skierowane do konkretnego odbiorcy – osoby „starszej” (oczywiście „starszej” jak na średnią rynku hiphopowego). Zmiana ta była ewidentnie bardzo istotna, ponieważ cała płyta jest napisana w mocnym odniesieniu do przeszłości autora. Raper dużo odnosi się w niej do swojego miasta rodzinnego, które to przecież  „zbiło jak psa, zahartowało jak stal”.

Istotniejsze są jednak przeżycia. Istotniejsze jest to, w jaki sposób się funkcjonowało, z jakimi ludźmi wokół siebie. Równie ważne jest to, że wszystkie przeżycia, o ile wydawały się nieistotne kiedyś, teraz okazują się o wiele ważniejsze. Najważniejsze są w tym wszystkim emocje, a to właśnie z taką mieszanką sentymentu i prawdziwości łatwiej utożsamiać się ludziom po czterdziestce, a  nie młodym, którzy to dopiero wchodzą w dorosłość, a rap taktują jako dobry akompaniament podczas kolejnego melanżu.