Niezbędny do przytrzymania zeszytu z nutami – pulpit przydaje się osobom grającym na różnych instrumentach i korzystającym z zapisów nutowych. Także używany jest przez perkusistów. Jak wybrać najlepszy stojak?

Pulpity do nut – rodzaje płyt

Najważniejszym elementem pulpitu do nut jest płyta, czyli inaczej blat, na którym umieszcza się nuty. Do dyspozycji są trzy główne rodzaje płyt:

– płyta z pionowych i poziomych elementów,

– blat ażurowy z wyciętymi otworami,

– blat pełny.

Najtańsza i najprostsza konstrukcja to płyta z poprzeczek. Jest lekka, ale nie nadaje się na ciężkie książki i pojedyncze kartki. Bardziej wszechstronne są blaty – ten z otworami jest lżejszy od pełnego, ale nie jest polecany do gry tam, gdzie od strony widowni pada światło. Po blacie pełnym można też łatwo pisać.

Płyta powinna mieć regulowany kąt nachylenia i wąsy do przytrzymania kart.

Stabilna i regulowana podstawa

Dobry pulpit do nut powinien też posiadać stabilną, regulowaną podstawę z trzyczęściowymi nogami. Szeroka regulacja umożliwia dopasowanie pozycji płyty na nuty do swoich potrzeb.

Gdy podstawa jest składana, można łatwo zabrać ją ze sobą na próby, koncerty.

Dodatkowe akcesoria do pulpitów na nuty

Ponadto do pulpitów do nut można dokupić akcesoria poszerzające ich funkcjonalność.

Osoby stosujące statyw poza domem powinny zaopatrzyć się w torbę – etui z uchwytem ułatwi przenoszenie wyposażenia. W sprzedaży znajdują się także lampki LED przeznaczone na statywy na nuty – zapewniają wtedy jasne oświetlenie zapisu nutowego. Do pulpitu można też doczepić wysięgnik do mikrofonu.

Pulpity do nut dostępne pod adresem: https://drumcenter.pl/pl/menu/akcesoria/pulpity-do-nut-1488.html