Warto mieć świadomość, że strojenie perkusji jest kwestią indywidualną. Jakie kwestie powinno się koniecznie uwzględnić przed wykonaniem tego zadania?

Strojenie właściwe

Do właściwego strojenia powinno się przystąpić w momencie, gdy membrana będzie równo ułożona na korpusie. Następnie warto bardzo delikatnie nacisnąć kciukiem na środek membrany, z kolei pałką należy uderzać przy krawędzi obok śruby. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że nie jest to szybki proces. Czasami będzie wymagał wykonania kilku „kółeczek” zanim zostanie uzyskana identyczna wysokość przy każdej śrubie. 

Jak często stroić perkusję?

Warto mieć świadomość, że to jak często będzie strojona perkusja zależy przede wszystkim od tego, jak często omawiany instrument będzie się rozstrajał. Należy zdawać sobie sprawę, że podczas gry na perkusji zestaw będzie otrzymywał porcję drgań, co z kolei doprowadza do sytuacji, w której śruby mogą się poluzować. Oznacza to tym samym, że perkusja powinna być strojona dokładnie wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. 

Co powinno się zrobić, gdy perkusja często się rozstraja?

Należy wiedzieć, że przede wszystkim w tańszych zestawach mogą stosunkowo często luzować się śruby. Zdecydowanie najlepszym, a także najtańszym rozwiązaniem będzie zastosowanie przez użytkownika dodatkowych podkładek teflonowych.

Podsumowanie

Technika użyta przy strojeniu perkusji nie ma większego znaczenia. Najważniejsze jest bowiem, by cały zestaw właściwie ze sobą współbrzmiał. Rekomendowane jest zatem, by w trakcie strojenia uwzględnić brzmienia blach. Dopiero odpowiednie zestrojenie każdego z elementów omawianego instrumentu będzie mogło przyczynić się do pożądanego brzmienia.

Strojenie perkusji dostępne pod adresem: https://drumcenter.pl/pl/menu/akcesoria/stroiki-do-perkusji-121.html